Замкнуті і геніальні: вчені довели, що діти з аутизмом володіють надздібностями

Аутизм – розлад, що проявляється у вигляді порушення соціальної взаємодії дитини, коли дитина замикається в собі, не йде на контакт, сприймає навколишній світ тільки у власному світосприйнятті, не посилаючись на загальноприйняті поняття. Зазвичай розлад розглядається, як порушення розвитку головного мозку. Проте вчені довели, що насправді діти з аутизмом володіють надздібностями, так як їх інтелект більш розвинений, ніж у інших, інформує Ukr.Media.

Як сприймають світ аутисти

Діти з аутизмом дуже чутливі до навколишнього світу та змін, які в ньому відбуваються. Світло від звичайної лампочки може здаватися їм яскравим, як від софіта, дзвінок від будильника сприймається, як приголомшливий і страшний рев, м'який одяг створює відчуття, ніби дряпає шкіру, а обличчя оточуючих людей вони сприймають, як розрізнену мозаїку.

Як наслідок, дитина поводиться замкнуто, уникає спілкування навіть з близькими, губиться серед незнайомих, не бажає вступати в контакт і розмовляти.

Перші ознаки аутизму з'являються вже на другому році життя і стають очевидними на третьому.

Діти з аутизмом володіють надздібностями: висновок учених

Раніше аутизм вчені розглядали тільки в якості порушень роботи мозку, що виникає внаслідок генетичної мутації в генах або із-за шкідливого впливу в першому триместрі вагітності.

Однак нейрофізіологи з Швейцарського Інституту мозку Камілла і Генрі Маркрам прийшли до висновку, що ситуація дещо інша. Аутизм виникає з-за того, що активність мозку надмірно підвищена.

Провівши ряд досліджень, експерти прийшли до висновку, що при аутичному розладі спостерігається надмірно активний ріст мозку на першому році життя. Так, мозок у аутистів в цьому віці на 10% більше, ніж у їхніх здорових однолітків.

Як наслідок, діти з аутизмом сприймають світ занадто яскраво і барвисто, у всіх його аспектах і деталях. Але мозок ще не встигає всі ці картинки звести воєдино, тому світ починає здаватися фрагментарним і дуже насиченим, настирливим. У результаті формується перший аутистичний захист – дитина «заглиблюється в себе» і замикається, намагаючись відгородитися від зовнішнього світу.

«Аутисти сприймають, відчувають, пам'ятають дуже яскраво і надто багато, – каже Камілла Маркрам. – Їх мозок перевантажений і не справляється з потоком інформації».

Але часом трапляється так, що гіперпластичность мозку стимулює розвиток надздібностей (наприклад, феномену знавця) і зверхпам'ять.

Унікальні пам'ять і інтелект – прояви однієї з форм аутизму, що дозволяє зробити висновки, що діти з аутизмом володіють надздібностями з-за надмірно активної роботи мозку. Однак у той час, як мозок надмірно активний, психічна активність у дитини залишається низькою. Він, наприклад, може запам'ятовувати значний обсяг інформації, але це не розвиває його, він не набуває індивідуальний досвід.

Дуже важливо показати дитині, що живе і мінливе краще, надійніше і безпечніше, ніж неживе. Так, наприклад, багатьом дітям з аутизмом простіше намалювати портрет матері, ніж взаємодіяти з мінливою живою мамою, а люди їх лякають, тому що на їх обличчях постійно змінюються емоції. Тому діти можуть вибрати своїм кращим другом комп'ютер, а в спробах знайти стабільність, постійно повторюють одне і те ж (наприклад, переказують одну і ту ж серію з мультика).

Тому з перших днів потрібно привчати дитину до материнського тепла, фізичного контакту, огортати її теплом і турботою, не потурати її бажанням відгородитися від соціуму, а показати, що в соціумі теж можна знайти опору і захист.

Джерело