В США через лісові пожежі скорочується чисельність бенгальських макак

Бенгальські макаки, або макаки-резуси, — вид, чий природоохоронний статус в Червоній книзі МСОП позначений як той, що викликає найменші побоювання через широке поширення мавп. Проте, в деяких районах їх чисельність скорочується, і впливають на це лісові пожежі, інформує Ukr.Media.

Вчені Каліфорнійського національного дослідницького центру приматів з'ясували, що на ранніх термінах вагітності макак смог руйнівно впливає на плід.

Проблема в тому, що на заході США пік лісових пожеж збігається з початком сезону розмноження колоній мавп. Розмноження відбувається восени, а потомство народжується навесні — в середньому, через 166 днів вагітності.

Дослідники вирішили провести експеримент і випадковим чином вибрали 66 самок макак репродуктивного віку для спостереження за тим, як протікає їх вагітність. 45 з них завагітніли під час піку забруднення, інші зачали потомство в грудні, коли якість повітря повернулася до нормальної.

У першої групи макак народилося тільки 37 живих дитинчат, що становить 82%, у решти був викидень. У другій групі всі мавпи успішно дали життя потомству.

При цьому вчені проаналізували середній рівень живонароджених за попередні 9 років. Нижче 86% він ніколи не опускався.

Точна причина викиднів не була встановлена, проте взяття проб повітря показало, що в смозі містилися окислені органічні речовини фталати, що утворюються при горінні пластику. Відомо, що вони порушують роботу ендокринної системи людей і тварин.

З цього вчені зробили висновок, що дим від лісових пожеж збільшує ризик викидня серед тварин.

Джерело