Telegram приготуватися: нардеп ініціював законопроєкт, який регулюватиме “платформи поширення ЗМІ”

Нардеп підготував законопроєкт, яким збираються регулювати Telegram.

Про на Facebook-сторінці повідомив нардеп Микола Княжицький. 

Я сьогодні ініціюю законопроєкт про регулювання в Україні Telegram та подібних до нього платформ поширення ЗМІ. Запропонував колегам-депутатам долучитися до його підписання, – пише Княжицький.

Нардеп зауважив, що йдеться про всі незалежні платформи та додатки, які наразі не регулюються законом про медіа та не мають представництв у ЄС, як YouTube та ін. Передусім це стосується Telegram, який наразі чи не основне джерело інформації для українців. 

Водночас забороняти чи блокувати ці платформи не будуть.

Проблема Telegram — це не зовсім проблема медіа. Проблема його в тому, що це російська мережа, яка, однак, активно просувається українською владою як основне джерело інформації для українців. І виходить зовсім дивна ситуація: з одного боку, Генштаб ЗСУ прямо каже, що треба припинити використовувати російські мережі типу Telegram, а СБУ, МВС, РНБО та інші органи роблять спільну заяву про використання Telegram російськими спецслужбами. Але з іншого — ці самі органи використовують цей самий Telegram як офіційне джерело інформації для українців, — написав Микола Княжицький.

Нардеп хоче, аби Telegram та йому подібні платформи, регулювалися як YouTube чи інші сервіси. 

Що зміниться для таких платформ: 1) вони повинні реагувати на поширення через них такого саме контенту, який вже зараз заборонено поширювати через інші медіа (в тому числі в YouTube та онлайн ЗМІ). Йдеться про порнографію, пропаганду наркотиків, глорифікацію фашизму, виправдовування російської агресії тощо. Перелік заборон залишається тим самим, який існує зараз, і цим законопроєкт не змінюється; 2) вони зобов’язані на запит Нацради з питань телерадіомовлення розкривати структуру власності, а також джерела фінансування – як зараз передбачено для інших медіа та сервісів; 3) якщо структура власності або джерела фінансування платформи будуть визнані непрозорими, дана платформа не може використовуватись держорганами та фінансовими структурами, які обробляють персональні дані українців. Такі платформи та пов’язані з ними сервіси не зможуть встановлюватись на будь-яких пристроях, які використовуються для службових цілей. Це відповідає практиці, яка вже зараз існує в Швейцарії та деяких країн ЄС. Наприклад, в Норвегії службовцям заборонено використовувати Telegram та службових пристроях з березня 2023 року приблизно з тих самих причин; 4) оскільки сили безпеки і оборони повинні мати особливості діяльності через їх специфіку, то обмеження та заборони щодо використання платформ з непрозорою власністю, до них не застосовуються. Вірніше, можуть застосовуватись, якщо це буде встановлено постановою Уряду. Таким чином законопроєкт нічого не забороняє, але має на меті урегулювати діяльність таких незалежних платформ. 

Що кажуть представники Telegram?

Водночас з тезами Миколи Княжицького про те, що це російська соцмережа, не погоджуються представники Telegram. Вони зауважують, що месенджер ніколи не був російським, а створювався спеціально для захисту користувачів від стеження РФ. Засновника платформи вислали з Росії ще до виходу Telegram за захист даних українців.

Представники Telegram вважають, що месенджер ніколи не був фізично чи юридично пов’язаний з Росією і ніколи не розроблявся російською компанією. Компанія не має обладнання, співробітників і офісів на РФ.

Джерело