Помилки, через які ваша випічка є невдалою, і до чого тут режим конвекції

Здавалося б, ви все зробили за рецептом: взяли якісні продукти, підготували тісто, встановили правильну температуру у духовці і почекали потрібну кількість часу, але чомусь нічого не вийшло. Пиріг пригорів, а всередині не пропікся, тісто не піднялося, і результат далекий від ідеалу. Розповідаємо про найпоширеніші помилки, які роблять багато господинь, інформує Ukr.Media.

Дріжджове тісто прилипає до рук

Таке тісто може не вийти з трьох причин: мало борошна, тісто перекисло або ви погано його вимісили. Якщо борошна замало, найпростіше додати його, просто підсипаючи невеликими порціями, поки не буде достатньо. Якщо тісто перетримали, і воно перекисло, додайте трохи оливкової або соняшникової олії і цукру. У інших випадках присипте борошном робочу поверхню, змастіть руки рослинною олією або змочіть водою і продовжуйте вимішувати.

Тісто вийшло занадто щільним

Можливо, ви занадто довго його замішували. Не думайте, що чим довше місити тісто, тим результат буде кращий. Зазвичай його потрібно перемішувати доти, поки рідина не забере борошно і тісто не стане однорідним. Цього достатньо, тому що якщо місити занадто довго і енергійно, воно вийде тугим і гумовим.

Місити дріжджове тісто можна круговими рухами в один бік, тоді воно буде пружним і еластичним. Вимішувати потрібно доти, поки воно не стане відставати від рук. Так, руками місити краще, але якщо складно і сил не вистачає, можна взяти міксер з насадками у формі гаків.

Якщо готуватимете бісквітне тісто, то білки і жовтки збивайте окремо. Білки вводьте у тісто останніми, дуже обережно ложечкою або лопаткою, інакше досягти легкості не вийде.

Пиріг не піднявся

Мабуть, це найчастіша проблема, яка хвилює багатьох господинь. Щоб розібратися у причині, потрібно зрозуміти, чому тісто взагалі піднімається. Все не настільки складно: коли ми ставимо у духовку пиріг або коржі для торта, під час підвищення температури обсяг газу у тісті починає збільшуватися, і пиріг піднімається. У бісквітах — це повітря, яке з'являється під час збивання міксером, у дріжджовому тісті — вуглекислий газ, у тісті з розпушувачем або содою теж газ, що виділяється під час реакції соди.

Висновок простий: щоб тісто піднялося, у ньому повинно бути достатньо газу:

 • Тому для бісквітного тіста необхідно дуже добре збивати яйця, а саме тісто дуже обережно перемішувати.
 • Для дріжджового тіста необхідно створити сприятливі умови для діяльності дріжджів. Якщо тісто не піднімається, можна додати тепла, накривши каструлю теплим і вологим рушником, додати дріжджів або замісити тісто знову. Якщо тісто на дотик липке, його потрібно домісити, поки воно не стане гладким і більше не прилипатиме до рук.
 • Також необхідно забезпечити гарний нагрів духовки. Щоб газ всередині духовки розширювався, а пиріг піднімався, намагайтеся не відкривати духову шафу, поки тісто не запеклося.
 • Перевіряти готовність пирога можна тоді, коли тісто підніметься рівномірною гіркою, без ямки посередині, встромивши у центр дерев'яну шпажку.

  Випічка підгоряє

  Якщо випічка постійно підгоряє зверху у газовій духовій шафі, спробуйте покласти на дно духовки вогнетривку цеглу і розігрівати духовку разом з нею на 30 хвилин довше, ніж зазвичай. У інших випадках просто переставте решітку на одну поділку нижче і накрийте пиріг фольгою. Якщо пироги з одного боку виходять темнішими, ніж з іншого, перевертайте деко на 180 градусів, коли мине половина часу. Якщо підгоряють знизу, переставте відповідно на одну поділку вище.

  Тісто не пропеклося

  У електричних духовках під час випічки найкраще використовувати подвійний режим нагріву верх + низ. Також більшість сучасних духовок оснащені режимом конвекції, і для випічки цей режим підходить ідеально.

  Що таке режим конвекції і навіщо він потрібен?

  Конвекція — це перенесення тепла потоками повітря по всій духовці. Теплі та холодні повітряні потоки змішуються і міняються місцями, створюється вихор гарячого повітря, у результаті чого температура стає рівномірною і їжа прогрівається з усіх боків.

  Навіщо потрібна конвекція під час випікання виробів з тіста?

 • Випічка набуває бажаного об'єму внаслідок рівномірного розподілу потоку нагрітого повітря.
 • Духовка швидше нагрівається.
 • У духовку можна поставити стільки листів, скільки влізе, усе пропікається у кращому вигляді. Більше не потрібно пекти кожен корж для торта окремо, витративши на це кілька годин. Але температуру краще поставити на 20 градусів нижче, ніж рекомендовано у рецепті.
 • Ідеально пропікаються навіть великі пироги.
 • Пиріжки будуть однаково рум'яними і біля задньої стінки духовки, і біля дверцят. Знизу нічого не пригорить, а зверху буде гарна скоринка.
 • Джерело