Ці 10 екозвичок допоможуть навчитися дбати про навколишнє середовище

Як зберегти природу, не завдати шкоди екології і заощадити ресурси планети, які зменшуються щодня? Відповідь проста: потрібно менше споживати (так ми заощадимо природні запаси) і менше виробляти сміття (так принесемо користь навколишньому середовищу), інформує Ukr.Media.

Щоб цього домогтися, слід привчити себе до деяких корисних речей. Причому сформувати потрібні звички зовсім не складно — це подужає кожен.

Не використовуйте поліетиленові пакети

Про шкоду поліетилену знають усі. Розкладається цей матеріал 100 років. А тепер згадайте, скільки поліетиленових пакетів проходить через ваші руки протягом дня, тижня, місяця? А за усе життя? А зараз уявіть, що кожен з цих шматочків поліетилену є поруч з вами протягом усього життя. До кінця вашого існування поруч з вами не залишиться вільного місця: воно усе буде зайняте поліетиленовими пакетами! Страшно?

Що робити? Вихід один — відмовитися від них. Якщо зовсім не вдається обійтися без одноразової тари, то хоча б скоротіть до мінімуму її застосування і використовуйте один і той самий пакет кілька разів.

Є ще один вихід — замінити поліетиленові пакети на паперові (так, це дорожче, але заради порятунку планети можна піти на такі жертви) або на багаторазові, вироблені з тканини. Підійдуть навіть авоськи.

Під час зважування продуктів також можна обійтися без одноразових поліетиленових пакетів. Для цього зшийте з сітки, органзи або старого тюлю невеликі сітчасті мішечки. Вони майже не мають ваги, легко перуться, швидко сохнуть і можуть використовуватися багаторазово.

Заощаджуйте воду, електроенергію і газ

Один з найпростіших способів заощадити природні ресурси — дбайливо споживати електрику, воду і газ. Наприклад: заощадивши 100 кВт електроенергії, ви збережете 50 кг вугілля, 30 л природного газу або 30 л нафтопродуктів. Погодьтеся, чимало для однієї людини.

Знизити споживання енергоресурсів можна за допомогою простих прийомів:

  • вимикайте електроприлади від мережі, коли не користуєтеся ними, тому що навіть у сплячому режимі вони все одно витрачають невелику кількість електроенергії;
  • лампи розжарювання замініть на енергозберігаючі та світлодіодні;
  • під час покупки побутової техніки надавайте перевагу моделям з маркуванням А, А + і А++ — ці символи говорять про високу енергоефективність приладу, іншими словами, цей прилад буде споживати мало електроенергії;
  • завантажуйте пральну машину повністю, за можливості намагайтеся прати за низької температури і віджимати на малих обертах;
  • вимикайте воду, коли чистите зуби, миєте посуд, намилюється у душі і т. д.;
  • між прийняттям ванни або душу обирайте душ — споживання води буде нижчим;
  • у холодний період року у проміжок між стіною і батареєю покладіть 2-3 шари фольги — тепло не йтиме назовні, а це означає, що знадобиться менше енергії на обігрів приміщення.

Щоб простіше було контролювати споживання енергоресурсів, встановіть пристрої обліку витрати газу, води та електроенергії.

Купуйте якісні та потрібні речі

Ще один спосіб зменшити кількість відходів — купувати тільки якісні речі. Будь-яка така річ служить довше, завдяки цьому пізніше переходить у розряд сміття.

Крім того, щоб уникнути зайвих покупок, завжди ставте собі одне питання: "Ця річ (одяг, взуття, посуд, техніка, меблі і т. п.) мені дійсно потрібна?" Існує чимало людей, для яких похід до магазину — це спосіб зняти стрес. Радість від покупки стає для них мало не єдиною радістю у житті. Однак такий спосіб підняти собі настрій не вирішує, а лише посилює проблему. Знайдіть інші джерела радості: сонце, музика, близькі люди, здоров'я і т. п. Повірте, вони дадуть вам більше позитивних емоцій, ніж непотрібні покупки, які дуже швидко перетворяться на сміття.

Дайте речам друге життя

Якою б якісною річ не була, однак і вона з часом приходить у непридатність. Не поспішайте викидати її — спробуйте дати друге життя. Так, з дорослого одягу за допомогою нескладної переробки виходять чудові дитячі речі.

Якщо ви не володієте навичками шиття на такому рівні, перетворіть текстильні вироби, що прийшли у непридатність, на прості, але потрібні у господарстві речі: килимки, сидіння на стільці і табуретки, прихватки, іграшки для собак і т. п. Багаторазові текстильні сумки, про які говорилося вище, також можна змайструвати зі старого одягу. Нарешті, найпростіший спосіб продовжити життя речі — перетворити її на ганчірку. Це точно зможе кожен.

Якщо річ у гарному стані, але просто стала вам замалою або з якихось причин більше не подобається, спробуйте продати її. Існує чимало майданчиків, де продають такі речі. Нехай те, що вам вже не до душі, послужить ще комусь, перш ніж перетвориться на сміття.

Якщо займатися цим не хочеться, просто віддайте те, що вам набридло, нужденним.

Використовуйте натуральні засоби замість побутової хімії

Чимало шкоди і природі, і людині завдає побутова хімія. Але ж майже усі хімічні речовини можна замінити на натуральні:

  • Миєте посуд? Замість "Fairy" візьміть гірчичний порошок. Немає гірчиці — допоможе звичайна харчова сода.
  • Освіжувач повітря успішно можна замінити на улюблену ефірну олію.
  • Замість склоочисника помийте вікна водним розчином крейди.
  • Вапняний наліт на крані, плями на кахлі, неприємний запах обробної дошки прибере свіжий лимон.
  • І таких натуральних засобів — безліч.

    Сортуйте сміття

    Окремий збір сміття передбачає поділ перероблюваних, неперероблюваних і придатних для вторинного використання відходів. Окремі контейнери для пластику, паперу, скла, металу вже зустрічаються скрізь. У багатьох містах існують також пункти прийому вторсировини, де ви можете здати макулатуру, пластик, скло і т. д. та отримати за своє сміття гроші, нехай і невеликі.

    У результаті зусиль кожного, хто займається окремим збором відходів, скорочуються витрати на вивезення сміття і його промисловий поділ, зменшується площа сміттєвих полігонів, а це означає, що наноситься менша шкода навколишньому середовищу.

    Правильно позбавляйтеся від небезпечних відходів

    Небезпечні відходи, до яких належать батарейки, ртутні термометри і лампи, автомобільні покришки, лакофарбові матеріали, не можна викидати у звичайні сміттєві контейнери. Їх потрібно відправляти не на звалище, де вони будуть забруднювати навколишнє середовище, а на утилізацію. Утилізацією небезпечних відходів займаються спеціальні організації. Найпростіше знайти пункти прийому відпрацьованих батарейок: вони є у багатьох гіпермаркетах.

    Замість батарейок краще придбати акумулятори. Вони розраховані на багаторазову перезарядку, тому одного акумулятора вам вистачить на кілька років роботи.

    Уникайте одноразового посуду

    Ще одна корисна звичка — відмова від пластикової упаковки і посуду. Зробити це не настільки складно, як здається на перший погляд:

  • Замініть пластикову пляшку для води на скляну.
  • Каву просіть налити не у одноразовий пластиковий стаканчик, а у свою — багаторазову — тару. До речі, багаторазові стаканчики не завжди займають багато місця у сумці — вже давно існують варіанти склянок, що складаються.
  • Серветки також краще використовувати не одноразові, а текстильні, наприклад, з бавовни або льону.
  • Користуйтеся громадським транспортом

    Вихлопні гази автомобілів — основна причина забруднення повітря у містах. Щоб зробити свій внесок у поліпшення екологічної обстановки, достатньо частіше ходите пішки або пересуватися на велосипеді (це, до речі кажучи, і для вашого здоров'я більш корисно).

    Якщо до пункту призначення дістатися пішки неможливо, користуйтеся громадським транспортом.

    Нещодавно з'явилися сервіси спільних поїздок, коли ви знаходите собі попутників, берете одну машину на кілька людей і їдете у потрібному напрямку. Це не лише скоротить кількість вихлопних газів (замість 3-4 машин їде лише одна), але й допоможе заощадити кошти, тому що витрати на бензин діляться між усіма учасниками поїздки.

    Правильно утилізуйте рослинні рештки

    І остання порада — для дачників. Багато людей не знають, куди подіти рослинні відходи, які у великій кількості з'являються протягом теплого періоду року. Це і скошена трава, і гілки дерев та чагарників, і бадилля рослин, і опале листя, і падалиця. Усі ці залишки можуть принести вам користь, якщо підійти до них з розумом:

  • Гілки можна спалити і перетворити на золу — відмінне натуральне добриво — або використати у якості основи для теплих грядок.
  • Скошена трава стане шаром мульчі.
  • Бадилля рослин залийте водою — і через деякий час у вас буде корисна трав'яна підгодівля.
  • Опале листя прикопайте на городі — до весни воно встигне розкластися і зробить ґрунт більш легким та пухким.
  • Падалицю відправте до компостної купи. Туди ж, до речі кажучи, складайте і усі харчові відходи. Згодом у вас вийде корисне натуральне добриво.
  • Завдяки таким простим прийомам вам не доведеться вирішувати, куди подіти сміття на дачі, — у вас його просто не буде.

    Джерело